ONLINE TOURNAMENT 2021-22
Frosty Fest@Sheoran International School (January 7, 2021)
Name of the Student Class Event Position
Advita Singh KG-C Fruit Fiesta 1st
Hitanshi Goyal KG-B Art Attack 2nd
Ayaan Kumar I-D AdMad 2nd
Cherry Jain II-C Dance 3rd
Mantram Choudhary IV-C Declamation 3rd
Expressions2020@Somerville School, Greater Noida (December 5, 2020)
Name of the Student Class Event Position
Lavisha Pundir V-A Hip Hop Dance 1st
Ananya Gupta V-C Poster with Pride 3rd
Ridham Jain VI-C Sudoku 2nd
Aishanya Pathak VII-A Folk Song 1st
Aaditya Jain VIII-A Sudoku 3rd
Ananya D Souza IX-A Western Vocal 3rd
Hritwig Tanwar IX-A Design your Imagination 2nd
Gargi Sharma XII-B Dramatic Monologue 3rd
Vani Bhardwaj XII-C Indian Classical Taraana 1st
Aditi Bathla XII-C Market Mandate 2nd
Christmas Extravaganza@GD Goenka Public School (December 20, 2020)
Name of the Student Class Event Position
Manhar Shekhar Mittal Nur-A Little master chef 1st
Kashf Zaid Nur-A Rangoli making 1st
Aadit Saini KG-A Dance competition 1st
Drisha Chaudhary KG-C Little master chef 3rd
Shanaya Patel I-D Christmas Delicacies-Food Art 2nd
Saanvie Purohit I-D Festive Décor 2nd
Vibgyor@Dehradun Public School, Ghaziabad (October 31 – November 1, 2020)
Name of the Student Class Event Position
Sanskritika Suri V-B Story telling 3rd
Abeer Bhati VII-B Rope Skipping Under-11 (Girls) 5th
Inter-School Level Achievement
ENCHANTE 2020 @ KR Mangalam World School, Greater Noida (October 12 – 13, 2020)
Name of the Student Class Event Position
Adhyayan Gupta Nur-A Clay Molding 2nd
Adhyayan Gupta Nur-A Clay Molding 2nd
Keerti Goyal Nur-B Clay Molding 1st
Dhriti Dhankola KG-B Show and Tell 3rd
Dhriti Dhankola KG-B Fancy Dress 3rd
Shubhay Wate I-D Fancy Dress 3rd
Shubhay Wate I-D Fancy Dress 3rd
Kanak Yadav II-C Best out of waste 1st
Navnoor Kaur II-D Poster & Slogan competition 3rd
Varuni Shankar V-A Story telling 2nd
Simran Ryali V-A Power point Presentation 1st
Rida Fatima V-A Power point Presentation 1st
Varuni Shankar V-A Fairy Tale 1st
Rida Fatima V-A Power point Presentation 1st
Simran Ryali Nehra V-A Power point Presentation 1st
Kunjal Dash V-B Story telling 2nd
Kunjal Dash V-B Fairy Tale 1st
Shivi Pandey VII-A Hasya Kavita 3rd
Shreyas Rohtagi VIIIA Spellathon 2nd
Arunima Agrawal VIII-B Budding Cartoonist 2nd
Koena Samaddar XII-A Budding Cartoonist 1st
Talent Fiesta @ Samsara World School, Greater Noida (October 14, 2020)
Name of the Student Class Event Position
Akshit Unnithan 1-B Origami 2nd
Samsara Talent Fiesta 2020-21

A virtual talent fiesta was conducted by Samsara the world school. It was held on 14th and 15th October . Around 20 schools participated in the event but almost 50 percent were their own sister branches, 8-10 schools were from Noida and Greater Noida.
It was a well organised event and the participant from our school performed wonderfully with great confidence . It was a great exposure for the kids. Each performance was remarkable. The team welcomed and attended all concerns with great warmth and patience. The results are awaited and will be declared through school mail id.

S.No Date Event Name of the Participant Class Event Incharge
1 14 / Oct / 2020 Fancy Dress AYAANSH SINGH K.G - B Ms Guneeta
2 14 / Oct / 2020 Origami Art AKSHIT UNNITHAN I - B Ms Monika Mudgal
3 14 / Oct / 2020 Show and Tell JAI SHARMA V - C Ms Sumedha
4 15 / Oct / 2020 English Speech SHASHWAT AGARWAL VIII - B Ms Jasdeep Kaur
CULTURAL AND LITERARY ACHIEVEMENT 2019-20
EVENT POSITION STUDENT NAME
My Inbuilt-Library- G.D. Goenka 2nd Position Ooj Srivastava -IX, Jeevika-XII
Science Bowl (Extempore)- Jaypee Public School,Noida 3rd Position Rubani Singh -V
Shloka Recitation-Pragyan School 2nd Position Aishanya -VI , Shivi Jain-VI, Bhumi Singhal-VI, Ranveer-VII, Ayana Shukla-VIII,Parth Raina-VIII,Medha Mishra-VIII
English Poem Recitation-Pragyan School 3rd Position Rachit Chauhan-IX
Impression Art-Pragyan School 1st Position Indu Singh-VII
African Art-Pragyan School 2nd Position Alisha-IV
T-Shirt Designing-Pragyan School 3rd Position Srinidhi-V, Padam-IV
Collage Art (Piccasso's Hunt) 3rd Position Yuvika-V,Khushi-V, Mihira-IV, Ahana-IV
Nukkad Natak-Vishwa Bharti Public School,Noida 2nd Position Lakshita-XI,Khushi-XII,Falguni-XII,Shivam-XII,Vikas-XII, Anju-XII, Akshay-XII,Shubham-XII, Bhavya-XII
State Level Dance Championship 2nd Position Gomathi Shankar-XII